Wymiana Tajemnic Różańcowych w kościele I Środa Miesiąca – po Mszy Św. o godz. 18.00
OPIEKUN KÓŁ ŻYWEGO RÓŻAŃCA – Ks. Proboszcz
„Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólną odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych – Maryi, Matki i obrazu Kościoła; jest modlitwą za wszystkich ludzi świata i historii, żywych i umarłych, powołanych do tworzenia wraz z nami Ciała Chrystusa i do stania się wraz z Nim współdziedzicami chwały Ojca.”
(Jan Paweł II)
SPOTKANIA
W pierwszą środę po Mszy Świętej wieczornej. Na spotkaniu pogadanka Ks.Opiekuna.
Obecnie Koło Żywego Różańca składa się z 10 Róż, do każdej Róży należy po 20 osób – kobiet i mężczyzn. Członkowie spotykają się raz w miesiącu na wymianę tajemnic, wspólną Eucharystię i modlitwę oraz agapę.
Ich apostolstwo na naszej parafii obejmuje modlitwę w intencji papieskiej, misyjnej i ogólnej co jest nie do przewartościowania w codziennej pracy.
Panie i Panowie z Koła Żywego Różańca angażują się również do robienia palm na Niedzielę Palmową, i bukietów z ziół na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Członkowie Koła Żywego Różańca systematycznie w roku zamawiają Msze święte gregoriańskie w intencjach, w których odmawiają codziennie różaniec.
Wspólnota Żywego Różańca uczestniczy każdorazowo w pogrzebie zmarłego członka oraz w specjalnie zamawianej Mszy św. za pokój duszy.
Członkowie Koła serdecznie zapraszają do wspólnej modlitwy i tworzenia kolejnych Róż. Szczególne zaproszenie kierowane jest do panów, aby mogła powstać męska Róża.
Od połowy XIX wieku najpopularniejszą różańcową wspólnotę modlitewną stanowi Stowarzyszenie Żywego Różańca. Założone przez młodą Francuzkę z Lyonu- Paulinę Marię Jaricot (1799-1862) mobilizuje miliony ludzi do codziennego odmawiania różańca. Każdy człowiek może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątek różańca, czyli jedną tajemnicę. Mając 23 lata stworzyła strukturę, która dała początek późniejszemu Papieskiemu Dziełu Rozkrzewienia Wiary (jednemu z 4 Papieskich Dzieł Misyjnych, obecnych dziś w 150 krajach). Jego struktura umożliwiła jej w 1862 roku powołanie Stowarzyszenia Żywego Różańca, które jeszcze za jej życia rozwinęło się w wielu krajach na całym świecie.
Celem Stowarzyszenia, wg Założycielki, jest wspieranie modlitwą, ofiarą duchową i materialną działań misyjnych Kościoła. Dziełu Pauliny Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz ojciec generał Zakonu Kaznodziejskiego, który przyłączył Stowarzyszenie do wielkiej historycznej dominikańskiej Rodziny Różańcowej, obejmującej Bractwa Różańcowe i Różaniec Wieczysty. Wkrótce papież Grzegorz XVI wydał Breve aprobujące Stowarzyszenie.
Żywy Różaniec w krótkim czasie rozprzestrzenił się w całej Francji, a następnie na świecie. 27.01.1832 papież Grzegorz XVI listem apostolskim Benedicentes zatwierdził Stowarzyszenie i nadał mu liczne odpusty. Patronką Żywego Różańca ustanowił młodziutką rzymską męczennicę św. Filomenę, za przyczyną, której Paulina w cudowny sposób odzyskała zdrowie. Stowarzyszenie Żywego Różańca skupia wspólnoty (zwane „kółkami” lub „różami”) liczące stosownie do ilości tajemnic różańcowych – 20 osób.
Każda z nich jest zobowiązana do rozważenia 1 dziesiątki różańca dziennie i jednocześnie do odmówienia 1 Ojcze nasz, 10 Zdrowaś Maryjo i 1 Chwała Ojcu. W ten sposób każdego dnia odmawiany jest cały różaniec, a poszczególne osoby zyskują łaski przypisane odmówieniu wszystkich IV części różańca.
Szczególnym przywilejem członków jest wierna, codzienna odpowiedź na prośbę Matki Bożej, kierowaną w każdym kolejnym objawieniu, – aby odmawiać różaniec.
Modlitwa ta wielokrotnie zmieniła bieg historii, przynosi też łaskę wzrostu w wierze – aż do świętości, ma moc egzorcyzmu.
W Polsce obowiązuje Ceremoniał Żywego Różańca opracowany przez o. Szymona Niezgodę OP w roku 1977 dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, zatwierdzony przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.
Członkowie Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami osiem razy w roku:
1. W dniu przyjęcia do Żywego Różańca
2. Narodzenie Pana Jezusa – 25.12
3. Ofiarowania Pańskiego – 2.02
4. Zwiastowania NMP – 25.03
5. Zmartwychwstania Pańskiego – zgodnie z kalendarzem liturgicznym
6. Wniebowzięcia Matki Bożej – 15.08
7. Królowej Różańca św. – 7.11
8. Niepokalanego Poczęcia NMP – 8.12